Značka Regionální potravina zná v Královéhradeckém kraji své nominanty

V Královéhradeckém kraji proběhl 14. ročník soutěže o prestižní značku Regionální potravina. Do krajské soutěže se přihlásilo 41 místních výrobců se 138 produkty. Jedním z nově oceněných výrobců je Sýrárna Broumov s výběrovým sýrem BRAUNAUER. Hledání kvalitních lokálních produktů se i letos odehraje ve všech krajích napříč Českou republikou s výjimkou Prahy. Hodnotitelská komise se letos sešla na krajském úřadě a navrhla udělit značku Regionální potravina Královéhradeckého kraje pro rok 2023 těmto výrobkům:


Masné výrobky tepelně opracované - Bůčkový copánek Josefovská uzenina s.r.o.

Masné výrobky trvanlivé, tepelně neopracované, konzervy a polokonzervy - HOVĚZÍ VÝVAR, HAVLÍKŮV DVŮR s.r.o.

Sýry včetně tvarohu - Řemeslný sýr z Broumovska BRAUNAUER výběrový Sýrárna Broumov s.r.o.

Mléčné výrobky ostatní - ČERSTVÉ KOZÍ MLÉKO, Bc. Lenka Lacinová, Úhlejov

Pekařské výrobky včetně těstovin - ŘEMESLNÝ CIBULOVÝ CHLÉB, L O P O společnost s r.o.

Cukrářské výrobky včetně cukrovinek - Libušina hoblina, Mgr. Martin Odstrčil, Dřenice

Alkoholické a nealkoholické nápoje - MEDOVINA z lipového medu, Pleva s.r.o.

Ovoce a zelenina v čerstvé nebo zpracované formě - KYSANÉ ZELÍ ze statku bílé David Smetana, Hradec Králové - Svobodné Dvory

Ostatní Pstruh filet uzený - ručně filetovaný vakuovaný Jan Kolowrat-Krakowský, Rychnov nad Kněžnou

V Hodnotitelské komisi zasedli jako obvykle zástupci Ministerstva zemědělství, Státního zemědělského intervenčního fondu, Státní zemědělské a potravinářské inspekce, Státní veterinární správy, Agrární komory, Potravinářské komory a Krajského úřadu. Komisí navržené výrobky získají na základě ocenění potvrzeného ministrem zemědělství Zdeňkem Nekulou označení Regionální potravina. Ocenění si producenti převezmou na slavnostním vyhlášení 23. června v rámci Festivalu Královéhradeckého kraje 2023.
„Těší nás, že zájem ze strany výrobců je vysoký a počet přihlášených výrobků se neustále pohybuje kolem 150. V letošním ročníku soutěže Regionální potravina v Královéhradeckém kraji bylo přihlášeno 138 výrobků od rekordních 41 výrobců. Do soutěže se hlásí nejen stávající držitelé, ale také zcela noví producenti, kteří dosud se značkou Regionální potravina neměli zkušenosti. V devíti kategoriích se umístily hned čtyři produkty od zcela nových výrobců a dva výrobci ocenění obhájili. Výhercům bych chtěl ze srdce pogratulovat a samozřejmě děkuji všem ostatním výrobcům za účast – vybrat ty nejlepší výrobky nebylo vůbec jednoduché“, uvedl regionální koordinátor Lukáš Vacek ze společnosti FESTING s.r.o.
Soutěž probíhá opět ve všech krajích České republiky s výjimkou Prahy. Značku Regionální potravina můžou získat producenti zemědělských a potravinářských výrobků do 250 zaměstnanců. Oceněný výrobek získává právo zdarma užívat značku po dobu čtyř let. Cestou podpory kvalitních místních potravin jde celá EU a Česko není výjimkou. Současná situace je pro spotřebitele i producenty potravin zasažená výší inflace a stagnující poptávkou. I proto je marketingová podpora kvalitních potravin důležitá v posílení tržní komunikace, vede také k výraznému posílení poptávky ze strany spotřebitelů a má tedy dopad na růst prodeje.

Regionální potravina je projektem Ministerstva zemědělství. Státní zemědělský intervenční fond značku administruje. Jedním z nejviditelnějších marketingových nástrojů je podpora značky v médiích. Například v pořadech: Kluci v akci, Pečení na neděli či Herbář. Pravidelně se značkou Regionální potravina můžete setkat v časopisech Apetit, Gurmet, Forbes a na významných akcích jako jsou dožínky na Letné, vinobraní na Pražském hradě a Země živitelka. Podrobnosti o soutěži jsou dostupné na webových stránkách regionalnipotravina.cz.


Cena hejtmana Královéhradeckého kraje
K udělení Ceny hejtmana Královéhradeckého kraje soutěže Regionální potravina Královéhradeckého kraje 2023 navrhl
zástupce Krajského úřadu ve spolupráci s koordinátorem soutěže a ostatními členy 3 výrobky z následujících kategorií:

Pekařské výrobky, včetně těstovin - TVAROŽNÍK, PINK ROSES original s.r.o.

Alkoholické a nealkoholické nápoje - Čerstvě lisovaná 100% šťáva Fresh MIX ,PLOTIŠŤSKÁ ZELENINA - HAK s.r.o.

Ostatní - SUMEČEK AFRICKÝ FILET S KŮŽÍ UZENÝ, Zemědělská akciová společnost Mžany, a.s.

                                                                                                                   Lukáš Vacek