Ultrapřesný postřikovač se poprvé představil u nás

28. června 2022 se na pozemku našeho člena ZD Všestary konalo představení převratného stroje. Poprvé v České republice se při práci předvedl ultrapřesný postřikovač Ecorobotix ARA. Tento stroj ošetřuje postřikem jen cílové rostliny a je tak dalším příspěvkem do mozaiky přesného zemědělství, které nám může pomoci zachovat intenzivní produkci našich potravin, aniž bychom poškozovali půdu a životní prostředí.

Předvádění se zúčastnili zemědělci z blízkého i vzdálenějšího okolí a ani místo nebylo zvoleno náhodně. ZD Všestary se zabývá také zelinářskou produkcí a právě v této specializaci může unikátní postřikovač najít efektivní uplatnění nejdříve.

Postřikovač ARA byl vyvinut a vyroben švýcarskou společností Ecorobotix, která se zabývá implementací prvků umělé inteligence do zemědělských strojů a předvádění u nás zařídil rovněž náš člen, společnost Leading Farmers CZ, a.s., která je dovozcem tohoto zařízení. Tento postřikovač je unikátní tím, že dokáže za jízdy rozeznávat jednotlivé plevele a postřik zacílit jen na ně. Chemické látky se tak nedostávají na pěstovanou plodinu ani na půdu, což je významný prvek ochrany životního prostředí a z druhé strany svému uživateli přináší až 90% úsporu postřikové kapaliny, což už se na nákladech hodně odrazí. Stroj se úplně běžně instaluje do předního a zadního tříbodového závěsu traktoru, který v tomto případě poskytlo ZD Všestary. Vpředu je nádrž na 600 l postřiku a vzadu speciální postřiková ramena o záběru 6 m. Ramena jsou zcela zakrytována a jedou těsně nad porostem, aby postřik nemohl být ovlivněn větrem ani světlem. Uvnitř rámu je totiž vlastní osvětlení a hlavně senzory, které skenují porost a rozeznávají v něm plevele. Jakmile zaměří plevelnou rostlinu, software ihned spustí příslušnou trysku, která jej ošetří herbicidem. Těchto trysek je na rámu 156 s roztečí 4 cm.

Stroj může ošetřovat i v dalších režimech. Např. při aplikaci fungicidů nebo listové výživy jsou naopak cílem kulturní rostliny a vyloučí se zbytečná aplikace na půdu nebo právě plevele. Zároveň může stroj úsporně likvidovat i plevele na strništi, kdy může pracovat v režimu „postříkej jen vše zelené“. Postřikovač ARA má v této chvíli software pro ošetření řepky, cukrovky, kukuřice, cibule, špenátu, salátu, fazolí, plevelných brambor, mrkve a šťovíků na loukách a řada plodin se bude nadále rozšiřovat.

Tento inteligentní systém ošetření plodin je budoucností intenzivního zemědělství, jehož cílem je produkce dostatečného množství kvalitních potravin za dodržování ochranných opatření vůči krajině, půdě a životnímu prostředí. Naše členské podniky takové technologie vítají.

Ing. Václav Jirka
Leading Farmers CZ, a.s.
www.Leadingfarmers.cz