Den otevřených dveří na Statku Dlouhé Dvory

Když za mnou asi před čtyřmi lety přišla tajemnice Zemědělského svazu, jestli bychom nechtěli ukázat pravou tvář zemědělství také veřejnosti, zrodila se v mojí hlavě myšlenka, která postupně začínala dostávat konkrétnější obrysy. 

S využitím programového rámce projektu Zemědělství žije, jsme si vybrali cílovou skupinu – první stupeň základní školy, kterou jsme postupně rozšířili i o předškoláky. První ročník akce byl poněkud rozpačitý a deštivé počasí nám „dopřálo“ komfort mála účastníků, abychom si mohli pořádání takovéto akce vyzkoušet. S každým dalším ročníkem jsme přidávali do programu něco nového a také přicházelo více návštěvníků. Letos jsme si užili již 4. ročník a rozjasněné dětské tváře, které nám byly odměnou, opravdu stály za tu námahu s přípravou akce. Napočítali jsme 450 návštěvníků.

Náš den otevřených dveří je koncipován tak, že v ranních a dopoledních hodinách k nám přijedou děti z okolních škol a školek. Kapacita je cca 150 dětí. Letos jsme měli 10 stanovišť, na kterých jsme zábavnou a také zážitkovou formou představili účastníkům dne otevřených dveří zemědělství z různých pohledů na vlastním dvoře. Předvedli jsme zemědělskou techniku s možností sednout si za volant, ukázali jsme dětem vlastní hospodářská zvířata, se vzorky rostlin z našich polí jsme spojovali konkrétní potravinářské výrobky, nechali jsme je nahlédnout do tajů výroby cukru a umožnili jsme dětem poznávat rostliny, zvířata i hmyz. Vysvětlovali jsme jim, že i rostliny potřebují výživu a občas léčit. Odpoledne je pak určeno pro širokou veřejnost a jsem rád, že mezi návštěvníky byli nejen lidé z okolních obcí, ale i ze vzdálenějších končin. Nejlepší atrakcí soudě dle hodnocení účastníků byly jako každoročně šlapací traktůrky. K tomu všemu jsme nabídli něco dobrého k pití a k zakousnutí. I zmrzlina byla.

Jsem rád, že se k nám letos přijeli podívat i významní hosté. Zejména si cením návštěvy jinak zaneprázdněného pana hejtmana Královéhradeckého kraje pana Martina Červíčka, který projevil upřímný zájem o náš obor a za to mu patří velký dík. Čas si na nás také udělala europoslankyně a členka výboru pro zemědělství a rozvoj venkova paní Veronika Vrecionová. I s ní jsme měli možnost pohovořit o tom, co nás zemědělce trápí a co se na nás chystá.

Obrovské poděkování patří našemu skvělému týmu zaměstnanců, všem partnerům akce a návštěvníkům. 

Krédem naší akce je „Dopřát dětem pozitivní zážitek spojený se zemědělstvím“, aby, až se na ně zase z televizních obrazovek spustí nějaká kampaň, dokázaly sami vyhodnotit, co je správné.

                                                                                                                             Ing. Jiří Černý - ředitel Statku Dlouhé Dvory