Rozhovor s Ing. Stanislavem Šimkem

"Péče o krajinu – Usazení a obnova populací dutinových pěvců"

(slovo autora)

Zimní měsíce jsou obdobím, kdy se naše krajina nachází pod příkrovem sněhu a život v ní jako by na chvíli přestal pulsovat. Je to však pouhý klam. Sice zrovna neprobíhá hnízdní sezóna spojená s vyvedením mláďat a ptačím zpěvem, ale ptačí druhy, které zde zůstávají, můžeme pozorovat po celou zimu. Při troše pozornosti můžeme spatřit čile se pohybující hejnka při shánění potravy, jejíž zdroje jsou v tomto období podstatně omezené.

V zemědělské krajině, kde jsme v rámci realizace našeho projektu využili stávající porosty k instalaci ptačích budek a ptáci zde úspěšně vyhnízdili, je najednou čilý ruch. Do těchto míst se opět vrátil život. Stačí se jen umět na chvíli zastavit, nechat za sebou ustavičný spěch dnešní doby a stát se součástí okolní krajiny. V tom okamžiku se nám najednou otevře svět plný jemných zvuků nesoucích se z korun stromů či keřového porostu. Ptačí hejnka zastoupená nejen dospělými jedinci, ale i novou generací z předchozího hnízdění zde čile shání potravu. Tyto chvíle nám společně přináší radost a naplnění námi sledovaných cílů při realizaci výše uvedeného projektu. I v těchto dnech, kdy neprobíhá hnízdní období, můžeme společně cítit ten opojný pocit výsledků práce všech, kteří se rozhodli jakýmkoliv způsobem projekt podpořit.

 Stanislav Šimek, Iva Horníková

Jak si projekt vede v zimním období? Přece jen v této době ptáci nehnízdí.

Ano, je pravda, odpovídá Ing. Stanislav Šimek, že zimní období není spojeno s hnízděním, ale projekt významně pokračuje i v této době. Právě nyní se věnujeme údržbě již instalovaných hnízdních budek, jejich kontrolám a případným opravám. Také instalujeme nová samozásypná krmítka, která pomáhají zimujícím ptákům snadněji přečkat chladné měsíce, kdy je potravy nedostatek.

Jak vypadá situace v terénu? Pozorujete pozitivní změny v krajinném rámci?

Určitě ano. Data z hnízdění ukazují, že ptáci postupně s novou hnízdní sezónou obsazují lokality hluboko v zemědělské krajině mimo intravilán obcí, tedy v lokalitách sledovaného hlavního cíle projektu. Hnízdění na rozdíl od prvních roků po instalaci budek v těsné blízkosti zastavěných částí obcí je rovnoměrněji rozloženo i do lokalit hluboko mezi zemědělskými lány s produkční formou hospodaření. V lokalitách, kde jsou budky instalovány a proběhlo úspěšné hnízdění v minulých letech, je patrný čilý ruch v podobě pohybujících se hejnek ptáků i v zimním období. Ukazuje se, že náhrada nedostatku přirozených dutin v zemědělské krajině přispívá k dosažení sezónního a následně trvalého osídlení vybraných lokalit početnými společenstvy pěvců včetně jejich druhové rozmanitosti. Přítomnost těchto ptáků pomáhá regulovat populaci hmyzu v krajině a současně má pozitivní vliv na obnovu ekosystémů, říká Stanislav Šimek.

Velice příznivě lze z výsledků obsazenosti budek vnímat vzájemnou toleranci druhů v rámci teritorií při dostatku hnízdních příležitostí a potravy. Sýkory modřinky hnízdí v linii spolu s větším druhem, sýkorou koňadrou a současně v sousedství obsazených budek např. vrabcem polním. Pro rozšíření druhové skladby hnízdících druhů instalujeme v těchto týdnech větší počet specifických budek vyhovujících konipasům a červenkám. Dále v některých lokalitách zvyšujeme koncentraci instalovaných budek při následném sledování procenta obsazenosti.

Jaké druhy ptáků projekt nejčastěji podporuje?

Z prováděné kontroly budek v hnízdním období jsou zastoupeny tyto druhy: Sýkora koňadra, sýkora modřinka, vrabec polní, brhlík lesní, lejsek černohlavý, červenka obecná, konipas bílý a rehek zahradní.

Můžete se podělit o nějaká konkrétní čísla ohledně dosavadních úspěchů projektu?

Samozřejmě. K dnešnímu dni jsme v rámci projektu instalovali 2 100 hnízdních budek v šesti krajích České republiky. Plánujeme další expanzi do nových lokalit v celé ČR.

Jak se mohou zapojit naši zemědělci do tohoto projektu?

Každý se může zapojit jako jednotlivec při výrobě a instalaci budek na svých zahrádkách a individuálně přispět naší přírodě svým počinem.

V případě většího počtu instalovaných budek v rámci realizace našeho projektu "Péče o krajinu – Usazení a obnova populací dutinových pěvců" nás mohou zástupci z řad zemědělců oslovit a my se v jejich obvodu hospodaření o všechno postaráme:

  • Zajistíme monitoring vhodných lokalit
  • Zajistíme výrobu a instalaci vhodných budek dle charakteru prostředí
  • Zajistíme přesnou evidenci budek prostřednictvím GPS souřadnic v mapových podkladech,
  • Zhotovíme fotogalerii z vlastní instalace  
  • Připravíme pro zájemce samolepky s logem firmy, která projekt podporuje

A pokud projeví zájem, připravíme pro instalaci v krajině informační tabule pro veřejnost s logem dané společnosti a významu projektu. Firmy takto zvýší povědomí veřejnosti o jejich environmentálních aktivitách a snaze pomoc krajině.

Děkuji, a doufám, že se nám společně podaří udělat naši krajinu přívětivější nejen pro naše pěvce, ale pro nás a nastupující generace.

Přemýšlíte o usazení dutinových pěvců i u vás? Stanislava Šimka můžete kontaktovat na tel. č. +420 739 608 056 nebo na e-mailu stanislavsimek@seznam.cz. Foto: Stanislav Šimek